Co to jest Ultimate?

Ultimate, a właściwie Ultimate Frisbee, jest bezkontaktową grą zespołową polegającą na zdobyciu większej liczby punktów niż drużyna przeciwna. Gra się za pomocą latającego dysku (frisbee - czyt. frizbi).

Placem gry jest prostokątne boisko trawiaste o wymiarach 100 na 37 metrów. Na obu końcach znajdują się strefy końcowe (zony) o długości po 18 metrów. Główne pole gry ma w związku z tym 64 metry długości.

Zdobycie punktu polega na podaniu (rzuceniu) dysku do zawodnika drużyny atakującej (czyli swojej drużyny) znajdującego się w strefie końcowej drużny broniącej. Z dyskiem nie wolno się ani chodzić, ani biegać. Obowiązuje zasada nogi obrotu (pivot) tak, jak w koszykówce. Do strefy końcowej można więc przemieszczać dysk tylko podaniami. Gdy podanie nie jest kompletne, to znaczy, gdy dysk spadnie na ziemie lub zostanie przechwycony przez zawodnika drużyny broniącej, następuje zmiana posiadania i drużyna atakujaca staje się drużyną broniącą a drużyna broniąca atakującą.

W Ultimate nie ma sędziów. Gra jest sędziowana przez zawodników (nawet na mistrzostwach świata). Jednym z największych uroków tej gry jest to, że to naprawdę działa. Wszystkich obowiązuje Spirit of the Game.

Tekst jest w fazie tworzenia. Przeczytaj gotowy artykuł na en.wikipedia.org (po angielsku)